Pokud vás dlouhodobě či pravidelně bolí záda v jakékoliv části, jste tu dnes správně. Řekneme si, jakým způsobem můžeme bolestem zad čelit a vezmeme to z hlediska holistického. Asi všichni tušíme, že náplastí tento problém nevyřešíme : ) Říkáme NE, NE, NE růžovým pilulkám a opakovaným obstřikům…
Léky nám dovolují krátkodobě problém přikrýt, nikoliv prohlédnout podstatu. Bolesti zad jsou úzce spojeny s psychikou člověka. Měli bychom je tedy vnímat komplexně. Jóga může být v tomto ohledu skvělým průvodcem na cestě k uzdravení. Konkrétní ukázky ásán uvádím závěrem článku.
Nejčastější příčinou bolestí zad je sedavý způzob zaměstnání a málo pohybu. Nejhorší scénář je asi následující: Kávička doma, autem do práce, 4 hodiny v sedě u NTB, oběd v chilloutu openspacu, další 4 – 6 hodin za NTB, cesta autem domů, večeře, gauč a telka nebo mobil!
Pokud jste právě zjistili, že patříte do této skupiny – gratuluji! Dříve či později pravděpodobně skončíte u fyzioterapeuta, chiropraktika nebo v nemocnici. Mimochodem zamysleli jste se někdy nad tím, jak to mají vaše děti s pohybem? Koncept je stejný, jen si do rovnice dejte místo práce školu…
Mnoho prosezených hodin denně zkracuje bederní sval (=iliopsoas patří mezi největší a nejsilnější sval na těle) a ochabuje břišní svalstvo.
V józe bývá označován za sídlo duše.
Jeho hlavním úkolem je udržovat rovnováhu pánve ve vztahu k páteři. Při zkrácení v rámci jeho polohy táhne pánev dopředu a následně zvětšuje bederní lordózu.
Zkrácený iliopsoas způsobuje kompresi páteře.
Tyto síly způsobují v průběhu času degeneraci struktur v páteři, což může mít za následek poškození konstrukce a k výhřezu plotének!
Způsob zatěžování a přetěžování může změnit nejen biomechaniku pánve, ale i stav bederní, hrudní a krční páteře. To ovlivňuje naše dýchání a vnitřní orgány. Se všemi uvedenými indikacemi souvisí i celková slabost těla a svalová nerovnováha, kde se tento stav jen prohlubuje.
Špatné držení těla
Ochablé břišní svalstvo a s tím související Iliopsoas
Sedavé zaměstnání (většina dne u PC)
S T R E S, přepracování, nevědomé přetěžování organismu
Obezita
Nesprávné sportovní návyky nebo jednostranná zátěž
Těžká fyzická práce s důrazem na zvedání a jednostranné zatížení těla.
Sport adekvátní věku a tělesné konstituci jedince.
Ergonometrie pracovních pomůcek doma i v kanceláři.
Správný dech a vědomé držení těla.
Jednoduchá opakující se cvičení pro každý den.
Důležité je odhodlání, že se svým zdravím chceme vážně něco dělat, aby nám bylo lépe. Pro každého z nás je vhodný jiný přístup a výběr je opravdu pestrý.
HATHA YOGA
Kořeny jógové terapie sahají až 10 tisíc let zpátky. Jóga bývá lékaři zvolena nejenom jako způsob, jak zabránit bolesti zad, ale může rovněž zvýšit účinnost klasických způsobů léčby. Pravidelné cvičení jógy může prohloubit celkové tělesné zdraví a posílit pocit spokojenosti ve všech oblastech života. V základní rovině se jedná o práci s dechem, s břišními svaly, svaly pánevního dna a s rovnováhou. Jak vedu individuální lekce jógy si můžete prohlédnout tady >>>
kromě jógy uvádím další funkční směry…
FYZIOTERAPIE
CHIROPRAXE
MASÁŽNÍ TERAPIE
ALEXANDROVA TECHNIKA
METODA PILATES
AKUPUNKTURA
METODA TENS
ROLFTERAPIE
Operace jako poslední možné řešení…
Pokud trpíte bolestmi páteře vyhýbejte se činnostem jako je běhání, skákání, dynamické silové cvičení ( bez adekvátního protažení a uvolnění všech svalů).
CAT AND COW – celkově uvolňuje napětí v oblasti zad
PARVATASANA – posílení celého středu těla, uvolnění v oblasti krční páteře
LOW COBRA – prodloužení „psoas“ svalu
NAVASANA – nevztahuje se pouze k podbřišku, jde též o velké posílení „psoas“ svalu
VIRASANA – výrazně prodlužuje kvadriceps a též „psoas“ sval
UPAVISHTA KONASANA – dochází k aktivnímu zapojení svalu „psoas“
USTRASANA – výrazně prodlužuje „psoas“ sval
Každý den věnujte cvičení 10 min. nebo navštěvujte lekce jógy 2 x 3 týdně se zkušenými lektory. Držím palce, nevzdávejte to! Úspěch i úleva se dostaví při pravidelném opakování ásán.