ořechy

Ořech nebo mozek?

Na toto téma jsem se dlouho těšila a s příchodem listopadu a prosince je to konečně tady : ) Ořechy, téma, které jsem si šetřila právě na závěr roku. Listopad je jako stvořený pro objevování kouzelného světa plného zdravých dobrot, rozmanitých chutí i vůní. A Vánoce i Silvestr mají ořechy jako hlavní favority. Fakt, že jsou ořechy prospěšné našemu zdraví je spoustě z nás znám již dlouho.

My se v tomto článku podíváme na jejich přínos podrobněji. Možná budete překvapeni, kolik prospěšných látek se v takovém malém oříšku ukrývá

Já osobně mám pár ořechů v hrsti každý den po celý rok. Jsou to skvělí malí parťáci pro chuť i zahnání rychlého hladu. Také vám to po slupnutí pár kousků bude lépe pálit. Mysli, mysli zbystři smysly…. slýchám často žertem od své starší dcery, když se učí. A já jí na to říkám: Vem si ořechy, půjde to lépe!

Ořechy jsou SUPERPOTRAVINA. Dokáží povzbudit náš mozek a příjemně člověka navedou na další náročnou mentální činnost.

Když ořechy, nejlépe v přírodní formě. Nesolenééé, neslazenééé. Pokud jde o zdraví na prvním místě.

Být připraven/a je lepší varianta. KPZtku (krabička první pomoci) chystáme večer nebo ráno před odchodem z domova. Uzavíratelná nádoba a hrst ořechů, které máme po ruce, jako základ. Pro zpestření můžeme přimíchat sušené ovoce typu brusinky, rozinky, višně, meruňky, švestky, fíky i dobrá čokoláda není hřích… a samozřejmě nezapomenout tu dobrotu doma!!!

Nedoporučuji hledat směsi během dne narychlo v obchodech, jelikož druhy mohou být omezené, kvalita podivná a předpřipravené mixy většinou nebývají moc chutné ani čerstvé. Navíc pokud se vám omylem vysype celofánový sáček do batohu (a vsaďte se, že se to stane :))) ) budete velmi nerudní.

Ořechy v dobré kvalitě můžete koupit v bio potravinách, v bezobalových obchodech, nebo ve specializovaných e-shopech. Co posbíráte na vlastní zahradě je váš doslova bonus do kapsy ; ).

Ořech není kupodivu ani ovoce ani zelenina. Je to tzv. SUCHÝ PLOD.

VLAŠSKÝ OŘECH je právem pojmenován jako král ořechů. Původem z jihovýchodní Evropy a zapadní Asie. Jde o mohutný strom, který se může stářím dotknout až 200 let. V Čechách velmi oblíbený. Dříve jsme na ořešák mohli narazit skoro v každé venkovské zahradě. Při sběru si dejte pozor na ruce. Slupky velmi rády barví na hnědou vše, čeho se dotknou a barva opravdu nejde dlouho smýt!!!

Rozlousknutý vlašák připomíná lidský mozek a není to náhoda. Je favoritem mezi ořechy =>>> pro podporu činnosti mozku.

Vlašské ořechy se hojně konzumovaly již v době kamenné. Jsou velice výživné, protože obsahují kolem 70 % tuku, 18 % proteinů a jen 3 % cukru. Z mastných kyselin se jedná především o Omega-3 mastné kyseliny, ale také vitamíny B1, B6, B9, E, minerály jako je měď, hořčík či zinek. Působí příznivě proti depresím. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Pozor na uskladnění vyloupaných jader. Tento typ ořechů často pochází z domácí produkce a inklinuje ke žluknutí. Dejte ořechy ve sklenici rovnou do lednice. Uchováte si čerstvost a svěžest. Nejdéle se doporučuje skladování ořechů jeden rok. Plody si vychutnáte nejvíce, pokud jsou čerstvě vyloupané.

MANDLE jsou jedlá semínka stromu mandloně obecné. Původem ze středního východu. V dnešní době je největším producentem madlí USA. Mandle se kupodivu pěstují u nás : ) na Moravě. Kupované mandle jsou již zbaveny nejtvrdší skořápky. DDD je jedna hrst denně.

Mandle jsou bezlepkové a neobsahují laktózu. Jsou skvělou volbou pro konzumenty s intolerancí. K dostání je mouka, máslo i mléko.

Mandle jsou zdrojem antioxidantů, které mohou pomoci zpomalovat proces stárnutí a snižovat riziko různých onemocnění včetně rakoviny. Mandle jsou jedním z nejhodnotnějších zdrojů vitaminu E v lidském těle. Většina uvedených látek je obsažena ve slupce. Mandle pomáhají při hubnutí a nasazují se často jako součást stravy pro vyvážené i redukční diety.

KEŠU – ledvinovník západní, tak jest pojmenován krásně česky. Ledviny jsou párový orgán. Odrážejí naše vztahy, soulad i nesoulad ke světu. Párový orgán k ledvinám je močový měchýř. To praví celostní medicína, pokud byste chtěli pátrat do hlubin alternativy… Strom pochází se severu jihoamerického kontinentu. Dnes je běžně rozšířen v Africe a Asii.

Kešu ořechy jsou skvělým pomocníkem při nervozitě a podrážděnosti. Doporučuji střídmě konzumovat při velké psychické i fyzické únavě nebo slabosti. V kešu se nacházejí vitamíny B1, B2 či C a minerální látky jako je hořčík, fosfor, mangan, měď nebo zinek. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou cennou látkou, kterou se mohou pyšnit. Kešu ořechy navíc podporují tvorbu spermií a ženám pomáhají od bolestivé menstruace.

Vřele doporučuji vyzkoušet KEŠU MÁSLO, jako sladkou variantu pro rodinné snídaně.

LÍSKOVÝ OŘÍŠEK – popelka a Nutella, no to jsou dva světové fenomény, které tento oříšek proslavili. Lísky naštěstí nejsou jen pro popelku, jsou dostupné pro nás pro všechny, jako vzrostlý keř na českých zahradách. Líska obecná se pěstuje hojně v Turecku, Itálii, Španělsku a Spojených státech.

O lískách se můžeme dočíst v souvislosti s keltskou mytologií i v pohanských rituálech.

Pod jedním slovem Nutella se dlouhodobě záludně ukrývá veškerý obsah jemných cukrářských krému z drcených lískových oříšků. V dnešní době bychom se mohli více zamyslet nad produkcí a složením. Jednoduše – vím co jím? Na českém trhu je dostatek prvotřídních lokálních dodavatelů, kteří mohou nadnárodní korporaci, užívající palmový olej, hravě smést ze stolu.

Dobrým měřítkem chuti lískové pomazánky jsou standardně děti : ). Menší produkce potkáte třeba ve světě zaměřeném na row potraviny. Mohu jmenovat z vlastní zkušenosti, že v těch „lepších“ obchodech nikdy nenajdete Nutellu, ale vysokoprocentní oříškové krémy bez lepku a palmového oleje. Dobrým příkladem je český Janek, který vyhrál Grate taste 2020.

Lískové ořechy obsahují větší koncentrace vitaminu B6, draslíku a zinku plus foláty. Toto záludné slovo vystihuje skupinu vitaminů B, známých pod označením B9. (Nejznámější přírodní folát je kyselina listová.) Obsahují dobré množství Omega-6 a Omega-9 mastných kyselin.

Shrňme si, proč jsou lískáče dobré na mlsání v přírodní formě nejen pro lidi ; )

…. You want the NUT???

1) mají skvělý nutriční profil

2) jsou prospěšné pro naše srdce

3) snižují záněty v těle a hladinu cukru v krvi

4) jsou dobrým zdrojem vlákniny

PINIOVÝ oříšek – borovice pinie je vždyzelený jehličnatý strom. Typickým znakem je koruna připomínající deštník. Strom je původně z oblasti západního pobřeží Středozemního moře.

Pinie v Čechách nepatří k běžným ořechům. Ani jejich cena není úplně příznivá. Jádra jsou naprosto nepostradatelná ve středomořské kuchyni. Piniová semínka můžeme konzumovat syrová, pražená a solená. Bývají nedílnou součástí pravého italského pesta a cukrářských dezertů.

Ze zdravotního hlediska piniová jádra snižují a potlačují chuť k jídlu. Jsou vhodné, jako podpůrný prostředek, při nasazení diety. Výborně chutnají ve středomořských odlehčených salátech v kombinaci s avokádem. Piniové oříšky obsahují velké množství vitaminu B1, proteinů a manganu, ten má vliv na správné fungování štítné žlázy a pohlavních hormonů.

BURSKÝ ořech – správný název je podzemnice olejná. Největším producentem buráků na světě je Čína. Nevím proč, vybavuje se mi minulost, tzn. české domácnosti v době „totáče“, kdy buráky byly jediné ořechy na pultě sámošky : ). Večery u telky (teda jako rodičů) a hromada slupek… no tak to bychom podzemnici trochu křivdily, protože má spoustu užitečných vlastností a již několik let se, minimálně ve slané verzi, drží jako hvězda domácích i firemních večírků!

Buráky jsou zdravé a cenově dostupné pro všechny. Důvodem je jiný způsob pěstování. Podzemnice olejná je luštěnina a jejím plodem je lusk, uvnitř má semena – lidově arašídy. Pochází z jižní Ameriky, kde byla domestikována a vyšlechtěna již před šesti tisíci lety.

Arašídy obsahují významné množství antioxidantů – koenzymu Q10 a resveratrolu. Mají příznivé účinky proti stárnutí buněk a chrání srdce. Arašídy jsou velmi bohaté na bílkoviny, asi kolem 25 %. To je důvod, proč vás dobře zasytí. Hojně je zde zastoupena skupina vitamínů B. Nízký glykemický index přidává další kladné body této plodině!

Pozor, Pozor DDD je jedna hrst, tak hlavně ty večírky udržet na uzdě ; ) A pokud na večírky (už) nechodíte, pusťe si doma lodičky ze skořápek vlašáku – po vodě. Budete alespoň tušit, kde a s kým příští rok skončíte!

Krásné Vánoce.