Sirshasana

je královská pozice, má mnoho pozitivních účinků na tělo i mysl.  Patří do skupiny balačních pozic. Rozpouští strach a napětí v těle i na úrovni psychiky… Prameny hatha jógy uvádějí, že stoj na hlavě (stejně tak jako ostatní obrácené pozice) zpomalují stárnutí a vedou člověka k nesmrtelnosti (amrita).

Buďte hraví a impulzivní jako je jaro samo, zkuste stoj na hlavě až opravdu dostanete chuť jít do toho… Lépe se vám bude začínat venku v parku, v lese, na pláži… povrch je k hlavě šetrnější a doslava jste spojeni se zemí, s přírodou.

Není to pozice pro začátečníky. Z fyzického hlediska je nutné mít slušně vyvinuté břišní svalstvo a iliopsoas-bedrokyčelní sval, pevná a silná ramena a protažené šíjové svaly. Ačkoliv to vypadá, že stoj se odehrává na hlavě, hlava se o zem opírá pouze jemně. Hlavní oporou jsou celá předloktí a zápěstí, efektivně se zapojují ramena, břišní svaly. Hlava dolaďuje celou pozici. Dech je klidný.

Z praxe doporučuji nechat si pozici ukázat, vysvětlit a následně vyzkoušet s dobrým lektorem. Předejdete tím možným nebezpečným a doslova krkolomným pádům a úrazům. Pokud byste nemohli odolat a přeci jenom chtěli stoj na hlavě zkoušet sami, určitě dejte první pokus u zdi.

Do pozice nikdy nechodíme švihem, ale pomalým kontrolovaným tahem.

A pozor kontrolovaný stoj u zdi se nedá srovnat s pocitem stoje na hlavě, který je prováděn ve volném prostoru. Prostor bez omezení  přispívá k rovnováze v našem těle a k intezivnímu vnímání nás samých.

Pokud stoj na hlavě ZVLÁDÁME, ásana nám odhalí lehkost, hravost, uvolnění.

Platí zde pravidlo jako v ostatních disciplínách, co se jednou naučíš již nezapomeneš : )

Pozorování světa z jiné prespektivy je zvláštní. Pokud se dokážete v plné pozici uvolnit, máte skoro vyhráno. Časem můžete zvyšovat počet nádechů a výdechů až na 25 cyklů. 

Nezapoměňte na řádné uvolnění po provedení ásany!

Techniku ásany se můžete naučit vždy, ale čas na pravidelné zařazení SISRSHASANY příjde sám, nespěchejte…

BENEFITY

  •  očištuje krev, srdce a plíce
  • rozvoj uvědomování středu těla
  • meditativní poloha