Nedávno jsem byla s dětmi na hřišti a věnovali jsme se nevinné hře… h o u p á n í.
Jako malá holka jsem houpání, zamotávání a točení milovala. Prostě, když se něco děje a mozek se při tom chvěje. U většiny malých dětí je to tak. Žádný strach, zábrany ani obavy : )
V pubertě to byla ještě větší jízda, třeba centrifuga, jízda z kopce v pneumatice od traktoru, lezení do korun velkých stromů, prostě adrenalin na plný pecky!
No a dneska? Sedla jsem si na obyčejnou dětskou houpajdu a cítila jsem zvláštní šimrání v břiše, které se dostavuje u většiny z nás až ve větších výškách… že by mě snad lechtal věk?
Podívejme se blíže… Rovnovážné ústrojí obsahuje receptory gravitace, které vysílají do mozku informace o poloze těla. Je to náš vnitřní kompas, který nám pomáhá pochopit prostorové vztahy. Rovnovážné dráhy dozrávají minimálně do sedmého roku života, jejich dozrávání může pokračovat až do puberty nebo i déle. Proto malým dětem nebývá špatně, pokud se delší dobu točí nebo houpají….
PROČ je houpání zdravé pro malé děti i dospěláky?
Houpání má blahodárné účinky na správnou aktivaci našeho těla.
Houpání aktivuje činnost mozku a tím zvyšuje inteligenci a zlepšuje vnímavost. Pokud se rádi houpeme, pravděpodobně se nám bude i lépe spát. Děti ocení houpačku jako odměnu – odreagování od nároků, které souvisejí s povinnostmi (klasický příklad je nástup do školy). Houpáním vleže se chytře vyhneme bolestem zad. Celému tělu dáme možnost, co nejméně pocítit gravitaci a pohodlně relaxovat.
V neposlední řadě se houpačka může stát krásným funkčním doplňkem do interiéru i exteriéru.
CO SE DĚJE v našem těle? Zapojujeme do akce LIMBICKÝ SYSTÉM!
Proč se člověk cítí při mírném houpání v bezpečí? Protože plod se pohupuje už v matčině těle v plodové vodě v konejšivém pohybu. Při houpání dochází k okysličování a prokrvování mozku, tím se v těle spustí limbický systém a ten zapříčiní aktivaci příjemných pocitů a zvýšení tělesné teploty.
Pozitivně nás může nasměrovat lekce FLY jógy, která se odehrává s lehkostí a nad zemí.
Limbický systém se podílí na podpoře funkcí jako jsou např. emoce, chování, dlouhodobá pamět a čich. Část limbického systému se významně podílí na udržení pozornosti a orientaci v prostoru. V jiné části jsou aktivovány funkce sexuálního chování, které podvědomě volají po zachování rodu.
Relax, odpočinek, stimulace mozku, podpora spánku, dodání energie … to vše přináší h o u p á n í
JAK koordinace pohybu souvisí s naším UCHEM?
Hlavní smyslový orgán, který vnímá pohyb a rovnováhu těla je vestibulární systém vnitřního ucha. Tím, že VSVU houpáním stimulujeme vyvoláme v našem těle i v mozku příjemné pocity. Houpání ze strany na stranu uklidňuje a houpání zepředu dozadu uspává, nebo naopak může vybízet k aktivitě.
zdroj: 5 Tibeťanů
Záleží hlavně na dynamice pohybu.
Uši zachycují zvuky (hlasy, hudbu, hluk apod.) v podobě zvukových vln a předávají je do mozku k dalšímu zpracování. Onemocnění nebo jiné poruchy ucha mohou ovlivnit centrum rovnováhy. Na udržování rovnováhy se podílí vestibulární aparát, CNS, zrak, sluch a svaly. Jak je vidět, je to poměrně složitý komplex funkcí, které pro správné fungování těla musí být synchronní.
Poruchy smyslu pro rovnováhu mohou mít různé příčiny. Není radno je přehlížet a řešit jen následek, nikoliv příčinu… ať se jedná o zánět středního ucha, zvětšené nosní mandle, unavené oči (kmitání) nebo nedoslýchavost.
Už jste někdy slyšeli o jógové technice 5-ti Tibeťanů? Hned první ásana, dá-li se to tak nazvat, jménem Káča, uvádí cvičícího do podobného stavu “motání” jako při houpání. Počet zvládnutých otoček je indikátorem, jak je náš mozek celkově v kondici : )
„Káču“ i ostatní Tibeťany si můžete vyzkoušet na mé živé lekci hatha jógy.
Doufám, že tento článek je dostatečnou motivací pro prázdninové experimenty! Jdu se zhoupnout, abych se trochu odreagovala od mrkajícího monitoru : )
jana yoga