Jógové desatero

Na druhé mateřské „dovolené“ jsem na chvíli odložila své veřejné lekce jógy. Nyní je čas, kdy nabírám pozvolna dech, tempo lekce, kurzy a milé chvíle prožité s vámi.

Ráda vidím známé i nové tváře a stále se divím, že „mazáci“ i nováčci ležérně přehlížejí obecná jógová doporučení, která jsou pro lektory jako písmo svaté :)))))

No, aby ne, když na běžných evropských lekcích není na „omáčku“ kolem jógy vůbec čas.  Takzvaný KODEX JÓGY.
TADY vám jej servíruji na dlani i s osobním komentářem. Krok za krokem.
Abychom se cítili dobře a ostatní s námi též …
Nikdy nevíme jaké náročné zážitky měli ten den ostatní, spolu-sdílející-prostor. Každý se těší na TU chvíli pro sebe a chce si ji, co nejlépe užít. TAK AŤ JE prosím PĚKNÁ!
  • Přicházejte včas. ⇔ Lépe a rychleji se uvolníte a nerušíte ani ostatní.
  • Individuální zdravotní omezení sdělte v úvodu hodiny. ⇔  Mohli byste si opravdu ublížit, pokud jste měli v minulosti vážnější zdravotní problémy a včas to nesdělíte svému lektorovi. Nemusíte o tom mluvit nahlas a veřejně před celou skupinou…
  • Přineste si vlastní „jógamatku“ a udržujte ji v čistotě. ⇔ Je to osobní, krásné, praktické a hygienické. Podložka je jako součást vás samých. Je potřeba o ni pravidelně pečovat. Tak se budete cítit dobře při cvičení i relaxaci.
  • Vypněte mobil před lekcí nebo nastavte režim „v letadle“.⇔ Horší než zvonící mobil při jógové relaxaci je snad jen zvonící mobil na pohřbu.
  • Bezprostředně před hodinou není vhodné jíst ani pít. ⇔ Pokud nechcete po dobu celé lekce zaměstnávat mysl tím, proč je vám blbě a při relaxaci řešit břichomluvu v hlubokém všeobjímajícím tichu.
  • Sdílejte s ostatními své každodenní zážitky potichu a VYNECHTE záměrně ty pracovní. Jdete se uvolnit a naladit na své tělo a mysl. Lekce jsou o prožívání. Práci nechte doma :). Umíte mluvit o něčem jiném než o práci? Pokud ano, gratuluji. Je to dobrý start.
  • Naslouchejte vlastnímu tělu a respektujte své limity. ⇔ Dech vám pomůže vnímat možnosti těla. (rychlost dechu)
  • V den lekce se vyhněte těžkému jídlu. Budete se cítit lépe. ⇔Knedlo, vepřo, zelo a pívo prostě ne, to raději jděte rovnou spát a užijte si plný břich.
  • Nevyrušujte ostatní studenty ani lektora během hodiny. Nejsme přece na základce, je to dobrovolné, nikdo nás nenutí.
  • Neporovnávejte se s okolím. Jóga je cesta na celý život a netýká se pouze jóga ásany.  Každý máme při narození dány nějaké limity, do kterých se během života máme vejít. Není třeba je překračovat, jen rozumně upravovat rozsah, dle věku, aby nám byly ku prospěchu a radosti.

Krásné a hluboké zážitky na dalších lekcích jógy vám přeje

jana yoga

PS: Další související téma je osmidílná stezka jógy, o které píšu ZDE >>>